2012. október 31., szerda

Mi is az a HALLOWEEN?


Manapság Magyarországon kezd egyre elterjedtebbé válni a mindenszentek előtti éjszakának megünneplése. Sokan azonban nem tudják eme „ünnepnek” pontos eredetét, jelentését és lényegét.

A Halloween szó jelentése angol eredetű (All Hallows Eye = Mindenszentek estéje). 
Megemlítésre méltó, hogy már Kr. e. az 5. században megemlékeztek erről a napról a kelta írek, mivel náluk a nyár október 31-én ért véget. Ez volt a kelta újév, melyet Samhain-nak neveztek.

Manapság erre az éjszakára a lökött jelmezek, világító tökfejek, tűzijáték és ricsaj jellemző. Egyfajta magyarázat szerint az elmúlt évben meghaltak ezen a napon visszatérnek, hogy új testbe bújjanak, s így új életet kezdjenek. Az élő emberek megpróbálják távol tartani a szellemeket, hogy azok ne bújhassanak az élők testébe. Ezért otthonaikban kioltották a tüzet, hogy a kísérteteknek elmenjen a kedvük a hideg, sötét házakba való behatolástól, sőt maguk az emberek hátborzongató jelmezekbe bújtak, és az egész estét végigparádézták, hogy elijesszék a testre vadászó lelkeket. 

Magyarországra kétségtelenül Amerikából került át a megünneplése. Azonban mint tudjuk, nem Amerikában született meg ez a szokás. Ide az 1840-es években a nagy éhínség elől menekülő, kelta hagyományokat őrző ír bevándorlók vitték magukkal. Halloween elképzelhetetlen az édességet kéregető gyerekek nélkül, amit viszont nem az írek honosítottak meg. Ez egy olyan keresztény szokás, mely létezett már a 9. században is. November 2-án ún. „léleksüteményért” jártak házról-házra a korai keresztények, amiért cserébe imádkoztak a nagylelkű adományozó családjában elhunyt lelkekért. Ide kapcsolódik az a hiedelem, hogy az imádság segíti a Mennybe kerülését azoknak a lelkeknek, akik haláluk után a pokol tornácára kerültek.

Na és a tök, amely eredetileg tarlórépa volt. Ez nem a keltáktól, sőt nem is a keresztény hagyományokból származik, hanem egy ír népmeséből (folklór). 

Jack, vagyis a lámpás története:


Halloween szimbóluma, hosszú évszázadok óta a kivájt töklámpás, az ún. Jack-lámpa, amely eredetileg kettős célt szolgált: egyrészt távol tartotta a gonosz szellemeket, másrészt pedig így világítottak a halottak szellemeinek, hogy azok hazatalálhassanak.

Jack a hiedelem szerint egy részeges, ám tréfás és leleményes kovács volt. Olyannyira, hogy még az ördögöt is megviccelte; mikor az eljött érte, hogy elvigye, Jack felzavarta őt egy hatalmas fa tetejére, aztán keresztet rajzolt a fa törzsére. Mivel az ördög köztudottan irtózik a kereszt érintésétől, nem tudott lejönni a fáról. Jack csak azután engedte le az alvilági figurát a fáról, miután az megígérte, hogy nem kísérti őt többé. Amikor Jack meghalt, a mennyországba nem engedték be iszákossága és csínytevései miatt, ám a pokolban sem találhatott otthonra, mert az ördög is haragudott rá, amiért korábban túljárt az eszén. Ezért csak odadobott Jacknek egy izzó fadarabot a pokol tüzéből, hogy legalább vak sötétben ne kelljen kóborolnia az idők végezetéig. Jack beletette a mécsest egy kivájt fekete retekbe (más források szerint répába) és azóta bolyong lámpásával a mennyország és a pokol között. A kelta retket (répát) az amerikaiak időközben tökre változtatták, (állítólag azért, mert abból több volt nekik) és a világító sárga gömb lassan Halloween szimbólumává vált.

És hogy teljes ennek a multikulturális ünnepnek a képe? Manapság Amerikában Halloween-kor sok programot szerveznek a gyerekeknek, melynek fő része a tökvájó verseny. Ez a szokás pedig évről-évre terjed tovább, és más kultúrákba is beépül.

MINDENSZENTEK = HALLOWEEN



Minden Kedves Olvasómnak 

Békés, Nyugodt Megemlékezést és
 

Kellemes pihenést kívánok a hosszú hétvégére!

Továbbá Halloween-es kísérteties jó éjszakákat  és jó bulizást!



Érdekesség: 

Tudtátok, hogy Magyarországon már régen is volt hagyománya a töklámpásnak és nem Amerikából koppintottuk? Csak nálunk Luca-töknek hívták :)))


A képen saját kezűleg kifaragott kis Luca-tök ( Halloween tök ) látható :)))

2012. október 29., hétfő

Októberi Családi Pótlék utalás

Kedves Olvasóim, 

Korábbi cikkemben láthatjátok a Családtámogatási ellátások utalási időpontjait. 
Az októberi ellátást azonban a 4 napos ünnepre való tekintettel a MÁK korábban utalja.
Írásos megkeresésemre a következő választ kaptam:

 
A Magyar Államkincstár Központi Ügyfélszolgálati Osztályára érkezett elektronikus levelét megkaptuk. Köszönjük, hogy kérdésével hozzánk fordult.
Kérdésére az alábbi tájékoztatást adjuk:

A családtámogatási ellátást (családi pótlék, gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás) utólag, a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig, bankszámlára utalás esetében 3. napjáig kell folyósítani.
Bankszáml
ára utalás esetében, ha a tárgyhónapot követő hónap 3. napja szombat, vasárnap vagy munkaszüneti nap, akkor a folyósításról az azt követő első munkanapon kell gondoskodni.

A fentiek alapján a 2012. október hónapra járó családtámogatási ellátás 2012. október 26-án kerül kiutalásra. Bankszámlára utalásnál a jóváírás az utalási napot követő 1-2 nap múlva történik meg, míg postai kifizetés esetén 4-6 nap múlva kapja meg a kiutalt ellátást.És vannak akik már meg is kapták!
Nekem is vannak ismerőseim akik már megkapták, de én is azok között vagyok akik még nem, de ünnepek elött elvileg mindenki meg kell kapja a fenti válaszlevelük alapján.
Remélem mindenkinek tudtam segíteni.
Üdv. Tünde